MUZYKANTY

Opowieści dawne o wiejskich muzykach, dziadach wędrownych,

ich tajemnicach, czarach i diabłach ukrytych w skrzypcach.

Muzyka_dla_kozy._Po_kolędzie._edited.jpg

Kiedyś, kiedy na wsiach nie było jeszcze radia ani telewizji, kiedy nie każda wieś posiadała kościół z organami, istniała muzyka dzika, pełna tajemnic, która potrafiła zgasić ogień, porwać do szaleńczego tańca, omamić, ukoić, oczarować albo na zatracenie sprowadzić. Grano na skrzypcach, basach i bębnach, a każdy instrument posiadał własną duszę i historię do opowiedzenia. Wiejscy muzycy cieszyli się szacunkiem ale i złą sławą tych, którzy podpisali pakt z diabłem. Na drogach zaś można było spotkać wędrownych Dziadów, którzy do wtóru liry korbowej bądź gęśli opowiadali historie z dalekich krain i śpiewali pieśni ku przestrodze lub pokrzepieniu serc.

 

Zapraszamy na opowieści o muzykantach wiejskich, dziadach wędrownych i dawnej muzyce. Będą to historie mroczne, liryczne a czasem zabawne. Słowom towarzyszyć będzie muzyka na żywo grana na instrumentach, które i wówczas spotkać można było na niejednej potańcówce.

 

Opowiadają: BASIA SONGIN, SZYMON GÓRALCZYK

Opowiadaczom towarzyszą muzycy zajmujący się kontynuacją wiejskich tradycji muzycznych, grający na instrumentach historycznych takich jak suka biłgorajska, lira korbowa, złóbcoki, skrzypce wiejskie, basy, bębenek polski.